SZAKISKOLA:

A KÉPZÉS SZERKEZETE:

Kilencedik előkészítő évfolyam + 2 szakképző évfolyam.

A szakiskolai képzés célja a vármegye területén (férőhely esetén távolabbról is) nyolc osztályt végzett sajátos nevelési igényű, enyhe értelmi fogyatékos tanulók szakmaszerzésének biztosítása.

9. előkészítő évfolyam

A 9. előkészítő osztály célja: az előzetes tudás megerősítése és tovább építése, alkalmazása. Az önálló életvezetési technikák tudatos gyakorlása kerül a középpontba. Megvalósul a tanítás-tanulás folyamatában megmutatkozó gyengébb vagy sérült funkciók korrigálása, kompenzálása, a szakmatanuláshoz, munkába álláshoz szükséges motiváció megteremtése. A Szakmai alapozó ismeretek tantárgy célja a pályaválasztási döntés segítése azzal, hogy megismerteti a választható szakmacsoportokat, tevékenységi formákat. Egy vagy több szakterületen gyakorlatorientált általános szakmai ismereteket nyújt.

SZAKKÉPZŐ ÉVFOLYAMOK

A szakképző évfolyamok a jelentkezők számától függően indulhatnak.

A részszakmák és szakmai képzések időtartama 2 év. Egészségügyi alkalmassági követelményeknek való megfelelés szükséges a szakképző évfolyamokon.

KÉPZÉSI KÍNÁLATUNK:

Képzés:                      Parkgondozó

A gyakorlati képzés az iskola területén található tanulókertben és parkban történik. Intézményünkben minden tárgyi feltétel adott ahhoz, hogy a diákok elsajátítsák a képzés követelményeit.

A parkgondozó feladata a zöldfelületek (fű- és virágfelületek, fásszárú dísznövények) fenntartása. Képzésünk sokrétű, ahol lehetőség van sokféle gyakorlati és elméleti ismeret megszerzésére:

A diákok napi munkájuk során megtanulnak bánni a számos kézi eszközzel, többek között ásóval, fűnyíróval, fűrésszel, gallyvágó ollóval, gereblyével, kannával, kapával, kaszával, kerti traktorral, lapáttal, lombsöprűvel, metszőollóval, permetezőgéppel, rotációs kapával, sövényvágó ollóval, szemzőkéssel, locsolótömlővel.

Képzés:                      Családellátó

A családok munkafeladatai között megjelenik a gyermekgondozástól a vendéglátásig, a kert ápolásától az idős szülök gondozásáig, sokféle feladat. Ezek az alapkompetenciák sajátíthatók el a Családellátó szakképesítés képzése során.

A képzés 3 fő részből áll:

A konyhai munkák gyakorlati helyszíne az iskola tankonyhája. A képzés legjobban kedvelt része. Az elkészült ételek kóstolása mindig nagy örömet okoz a gyerekeknek. Az alapanyagok jelentős részét az iskolakertből szerezzük be, ahol a növénytermesztés egyes műveleteivel a családellátósok is megismerkednek.

A külső környezet alakításához, a kerti munkák mellett, hozzátartozik még a járdák, kerti utak rendben tartása, díszkertek gondozása. A tanulók a mindennapokban hasznos tudásra tesznek szert a belső lakótér rendben tartásához, pl. takarítás, ablaktisztítás, mosás, vasalás, kisebb ruhajavítások, lakás díszítése.

A gondozás, ápolás modulunk 3 területe a csecsemő és kisgyerek gondozás, betegápolás és idősgondozás. Többek között elsősegélynyújtást, alapvető egészségügyi ismereteket, gyógyszerismeretet, étrend összeállítást tanulnak, elsajátítják a vérnyomásmérés módját.

A 2 éves képzés végén tanulóink képesítő vizsgát tesznek.

Képzés:                      Kerti munkás

A szakképesítés munkaterületéhez tartozó legjellemzőbb munkakörök, foglalkozások betöltéséhez szükséges kompetenciák elsajátíttatása.

Olyan szakképesítéssel rendelkező kerti munkások képzése, akik vállalkozhatnak a legfontosabb kerti haszonnövények - gyümölcs, szőlő, zöldségfélék - szaporítására, telepítésére, felnevelésük alapvető munkáinak végzésére.

A képzés az iskola területén található tanulókertben történik. Intézményünkben minden tárgyi feltétel adott ahhoz, hogy a tanulók elsajátítsák a képzés követelményeit.

A kerti munkás a ház körüli és háztáji kertekben, árutermelő kertekben végezhet alapvető kertészeti tevékenységet.

Képzésünk sokrétű, ahol a diákok megtanulhatnak: